Roman Catholic church Pope Francis has said that s€x outside of marriage is not the most serious sin.

DO YOU AGREE? S*x Outside Marriage Is ‘Not The Most Serious Sin (See This)

The leader of the Catholic church said this during a press conference aboard his flight back to Italy from Greece on Monday when he was asked about the resignation of the Archbishop of Paris, Michel Aupetit, who a French magazine claimed had engaged in an intimate relationship with a woman.

In response, the Pope said,

“It was a failing on his part, a failing against the sixth commandment, but not a total one. There is sin there but not the worst kind….Sins of the flesh are not the most serious.”

Rather, he said that pride and hatred were “the most serious” of sins.

What’s your take on this?

 

2 thoughts on “DO YOU AGREE? S*x Outside Marriage Is ‘Not The Most Serious Sin (See This)”
  1. Mutlu Bir Kadın, içeriklerinizi renklendiren ve pozitif enerji veren bir web sayfası. Kadının güçlü, özgür ve mutlu olduğunu vurgulayan bir anlayışa sahipsiniz. İçeriklerinizdeki derinlik ve samimiyet, ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor. Yaratıcı ve ilham verici bir siteye sahip olmanız, insanları olumlu duygularla dolu bir dünyaya taşıyor. İçeriklerinizdeki mutluluk, okuyucuları motive edip hayatlarına olumlu bir etki bırakıyor. Başarılarınızın devamını dilerim! https://google.com.tr/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=https://www.mutlubirkadin.com/sitemap_index.xml

Leave a Reply