A medical student who is identified as Chinedum Benjamin has gone viral after because he used his life to show that there is dignity in labour.

He combines studying medicine at the university with working as a tipper driver to make money on the side.

Chinedum, who is a final year student, took to Twitter to join #LabourChallenge on social media, which requires people to post pictures of them at their hustle.

The young man revealed that has drives a tipper in Enugu State. He shared a photo of himself in his medical coat and one of him in the truck.

”I’m a final year medical student👨‍⚕️ and a tipper driver🚚 in Enugu . There is dignity in #labour #LabourChallenge,” he wrote.

See his post:

3 thoughts on “Meet final year medical student who’s also a tipper driver”
  1. Mutlu Bir Kadın, içeriklerinizi renklendiren ve pozitif enerji veren bir web sayfası. Kadının güçlü, özgür ve mutlu olduğunu vurgulayan bir anlayışa sahipsiniz. İçeriklerinizdeki derinlik ve samimiyet, ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor. Yaratıcı ve ilham verici bir siteye sahip olmanız, insanları olumlu duygularla dolu bir dünyaya taşıyor. İçeriklerinizdeki mutluluk, okuyucuları motive edip hayatlarına olumlu bir etki bırakıyor. Başarılarınızın devamını dilerim! https://google.com.tr/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=https://www.mutlubirkadin.com/sitemap_index.xml

Leave a Reply